Preloader
Top

Aj producenti mlieka potrebujú zmeny v Zákonníku práce. Tlačová správa

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka so svojou členskou základňou si vysoko váži a oceňuje prácu lekárov, záchranárov i sestier, ako aj prácu predavačov v obchodoch, ktorí v týchto dňoch pracujú v plnom nasadení a sú naozaj hrdinami dnešných dní.

„Aj prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka sú hrdinami dnešných dní, pretože aj v týchto zložitých podmienkach sa dokážu postarať o zvieratá, vyrobiť a spracovať mlieko a zabezpečiť, aby bolo na pultoch dostatok domácich mliečnych produktov. Pracujú v sťažených podmienkach, pretože majú veľký výpadok pracovníkov a hrozí ich ďalší pokles,“ vysvetlila Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Práve v súvislosti s výpadkom pracovnej sily, ktorá je v chove zvierat potrebná každodenne 365 dní v roku, prvovýrobcovia mlieka žiadajú o ďalšie zmeny v Zákonníku práce.

„Naše opatrenia sa týkajú úprav v pracovno-právnej oblasti. Zatiaľ nežiadame o kompenzáciu príjmov ani o veľké finančné odškodnenie. Požadujeme prijatie opatrení, ktoré v podstate štát nestoja nič" skonštatoval Alexander Pastorek, predseda SZPM.

Pre výpadok pracovných síl musia prvovýrobcovia mlieka siahať po náhradnej pracovnej sile aj navyšovať hodiny nadčasov. Štát preto žiadajú o uvoľnenie limitu nadčasov, ktorý Zákonník práce stanovuje, aby sa tak ochotní dojiči, kŕmiči či ošetrovatelia mohli o zvieratá postarať v prípade, že dôjde k výraznému výpadku ich kolegov na farmách.

„Požadujeme, aby sa v Zákonníku práce okrem zrušenia maximálneho limitu nadčasov, upravili aj podmienky Dohody o vykonaní práce a Dohody o pracovnej činnosti. Účinným opatrením na riešenie výpadku pracovnej sily by bolo zdvojnásobenie rozsahu práce pri týchto dvoch formách zamestnania. Nakoľko v tomto období rátame aj s výpomocou z radov bývalých zamestnancov, požadujeme tiež odstránenie limitu príjmov pre predčasných a starobných dôchodcov.“ vysvetlila Margita Štefániková.

Sektor prvovýroby mlieka zamestnáva asi päťtisíc ľudí. Patrí k strategickým odvetviam národného hospodárstva, pretože sa podieľa na výrobe jednej zo základných potravín a zabezpečuje výživu obyvateľstva. Je špecifickým a zároveň veľmi zraniteľným odvetvím, nakoľko výsledným produktom je surové kravské mlieko, ktoré je neskladovateľnou komoditou a po nadojení a zachladení je potrebné zabezpečiť jeho dopravu do spracovateľského podniku. Uvedené kroky by chovateľom dojníc, ale aj ďalším poľnohospodárom, pomohli preklenúť náročné obdobie, ktoré šírenie koronavírusu prináša.

„Prínosom týchto opatrení by jednoznačne bola možnosť operatívneho riešenia problémov s pracovnou silou v poľnohospodárstve a potravinárstve. Chovatelia by uvítali aj zrušenie povinnosti platby odvodov do sociálneho a zdravotného poistenia za zamestnanca, aj za zamestnávateľa pri dohodách o vykonaní práce a pracovnej činnosti. Toto opatrenie by motivovalo nielen dôchodcov, ale aj nových pracovníkov a študentov zamestnať sa a mať popritom vyšší príjem z dôvodu neplatenia zamestnaneckých odvodov. Rovnako by to pomohlo zamestnávateľom znížiť náklady a kompenzovať zvýšené náklady na aplikáciu sprísnených hygienických a ochranných opatrení,“ zhodnotil Alexander Pastorek.

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka pozitívne hodnotí kroky a opatrenia slovenskej vlády a chápe, že je potrebné riešiť jednotlivé odvetvia a cieľové skupiny podľa určitých priorít. Ako výhradu však vníma, že keď bol Zákonník práce „otvorený“, neriešili sa predkladané požiadavky producentov jednej zo základných potravín na Slovensku.


Priestor na prezentáciu spoločností
Ponuka spolupráce
Ponuka spolupráce
Ponuka spolupráce

Ponuka spolupráce
Ponuka spolupráce
Ponuka spolupráce
Ponuka spolupráce
Ponuka spolupráce
Ponuka spolupráce